Sprawozdanie Zarządu PTPW dla Walnego Zgromadzenia Członków PTPW za okres od 3 marca 2015 r. do 17 maja 2016 r.
Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego (PTPW) przedkłada Walnemu Zgromadzeniu Członków PTPW sprawozdanie ze swojej działalności za okres od 3 marca 2015 r. do 17 maja 2016 r., co następuje na podstawie § 20 pkt 2 Statutu PTPW.
1. Czasokres objęty sprawozdaniem
Sprawozdanie obejmuje czasokres między Walnym Zgromadzeniem Członków PTPW odbytym dnia 2 marca 2015 r. w Popowie, a 11. posiedzeniem Zarządu odbytym dnia 17 maja 2016 r. w Pokrzywnej, w pierwszym dniu XIII Ogólnopolskiego Sympozjum Prawa Wyznaniowego pt. „Równouprawnienie kościołów i innych związków wyznaniowych”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Prawa Wyznaniowego oraz Zakład Prawa Konstytucyjnego i Wyznaniowego Uniwersytetu Opolskiego. Sprawozdanie zostało przyjęte w trakcie tegoż posiedzenia Zarządu w drodze uchwały.
2. Skład Zarządu
W okresie sprawozdawczym Zarząd posiadał 9-osobowy skład wybrany przez Walne Zgromadzenie dnia 8 marca 2012 r., tj.: prof. zw. dr hab. Tadeusz J. Zieliński (prezes), prof. zw. dr hab. Artur Mezglewski (wiceprezes), prof. ndzw. dr hab. Piotr Stanisz (wiceprezes), prof. ndzw. dr hab.
3. Odbyte posiedzenia Zarządu i dokumentacja PTPW
3.1. W sprawozdawanym przedziale czasowym Zarząd odbył 3 posiedzenia, w dniach: 14 września 2015 r. (9. posiedzenie) w Zabużu, 2 kwietnia 2016 r. (10. posiedzenie) w Lublinie oraz 17 maja 2016 r. (11. posiedzenie) w Pokrzywnej, w miejscu Walnego Zgromadzenia Członków PTPW.
3.2. Dokumentacja związana z założeniem i rejestracją Towarzystwa oraz dokumentacja czynności Zarządu przechowywana jest w siedzibie PTPW w Lublinie i znajduje się pod pieczą Sekretarza Zarządu.
4. Stan członkowski
W okresie sprawozdawczym przyjęto do Towarzystwa 2 osoby jako członków zwyczajnych a 1 osoba zmarła. Dnia 17 maja 2016 r. członkami Towarzystwa jest 95 osób, w tym jest 87 członków zwyczajnych i 8 członków nadzwyczajnych. Pośród członków PTPW jest obecnie:
1) 15 profesorów tytularnych;
2) 34 doktorów habilitowanych bez tytułu naukowego (w tym 26 profesorów nadzwyczajnych);
3) 39 doktorów;
4) 7 magistrów.
Oznacza to, że proporcja między liczbą członków posiadających status samodzielnych pracowników nauki a liczbą członków nie posiadających takich kwalifikacji jest 49/46. Pełna lista członków Towarzystwa publikowana jest na łamach każdego tomu „Przeglądu Prawa Wyznaniowego”, ostatnia w tomie 8 z 2016 r.
5. Składki członkowskie i finanse
Aktualną sytuację finansową Towarzystwa przedstawia sprawozdanie Skarbnika PTPW, towarzyszące niniejszemu sprawozdaniu. W tym miejscu należy odnotować znaczącą poprawę – w porównaniu z uprzednim okresem sprawozdawczym – ściągalności składek. Zawdzięczamy to działaniom, które z upoważnienia Zarządu przeprowadził ks. prof. dr hab. Artur Mezglewski.
6. Działalność naukowa i wydawnicza
6.1. W okresie sprawozdawczym odbyło się w dniach 14-16 września 2015 r. w Zabużu (woj. mazowieckie) XII Ogólnopolskie Sympozjum Prawa Wyznaniowego (OSPW) pt. Wolność sumienia i religii a bezpieczeństwo i porządek publiczny, zorganizowane przez Instytut Administracji, Samorządu i Prawa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz PTPW. Koordynatorem sympozjum był dr Konrad Walczuk.
6.2. PTPW było współorganizatorem dwóch konferencji naukowych: a) zorganizowanej w dniach 2-4 marca 2015 r. w Popowie wspólnie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej konferencji pt. Wolność sumienia i religii osób pozbawionych wolności. Aspekty prawne i praktyczne, i b) zorganizowanej w dniach 9-10 kwietnia 2015 r. w Jastrzębiej Górze wspólnie z Zakładem Prawa Konstytucyjnego i Wyznaniowego Uniwersytetu Opolskiego konferencji pt. Korelacje wolności religijnej indywidualnej i wspólnotowej.
6.3. W zakresie spraw periodyku naukowego Towarzystwa pt. „Przegląd Prawa Wyznaniowego” (PPW) należy przedstawić następujące informacje.
We wrześniu 2015 r. nastąpiła publikacja tomu 7/2015 „Przeglądu”, zaś w ostatnich dniach ukazał się tom 8/2016. Na podstawie umowy o kolportaż, zawartej w 2013 r. pomiędzy firmą P.W. Idealit a PTPW, wszystkie tomy czasopisma są dostępne w sprzedaży poprzez księgarnię internetową Academicon.pl. Ponadto na podstawie zawartej w 2010 r. umowy licencyjnej z Wydawnictwem Wolters Kluwer Polska, wersje elektroniczne wszystkich tekstów publikowanych na łamach czasopisma są dostępne w internetowej bazie „LEX czasopisma on-line” prowadzonej przez to Wydawnictwo.
Należy zaznaczyć, iż nasz periodyk uzyskał pozytywną ocenę zespołu specjalistycznego powołanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do oceny czasopism naukowych i od 2013 r. uwzględniany jest w ministerialnym wykazie czasopism punktowanych. Zgodnie z komunikatem MNiSW z 18 grudnia 2015 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych za publikację w tym czasopiśmie przyznano 8 pkt. Czasopismo przeszło również pozytywnie proces ewaluacji IC Journals Master List 2014, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika ICV (Index Copernicus Value) w wysokości 43,8 pkt. (powiadomienie o wyniku ewaluacji otrzymane od Index Copernicus w listopadzie 2015 r.). Ponadto, do systemu POL-index zostały wprowadzone pełne rekordy bibliograficzne wszystkich opublikowanych w „Przeglądzie” artykułów. Na podstawie danych wprowadzonych do tej Polskiej Bazy Cytowań POL-index, przy kolejnej ocenie czasopism dokonywanej przez MNiSW w 2017 r., planowane jest wyliczanie Polskiego Współczynnika Wpływu, który będzie pierwszym polskim indeksem cytowań pozwalającym mierzyć siłę oddziaływania poszczególnych tytułów.
6.4. W grudniu 2015 r. ukazał się kolejny tom w serii wydawniczej publikacji zwartych Towarzystwa pn. „Prace naukowe Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego”. Jako jej tom 2 wydano monografię obejmującą materiały XI Ogólnopolskiego Sympozjum Prawa Wyznaniowego, które odbyło się w Lublinie w 2014 r. Publikacja pt. Aktualne problemy wolności myśli, sumienia i religii, red. Piotr Stanisz, Aneta M. Abramowicz, Michał Czelny, Marta Ordon, Michał Zawiślak, Lublin 2015, ss. 384, ISBN 978-83-8061-133-7 (Wydawnictwo KUL) i ISBN 978-83-928722-8-3 (PTPW).
6.5. Zarząd z zadowoleniem przyjął propozycję włączenia się przez PTPW w przygotowanie tomu z zakresu prawa wyznaniowego w prestiżowej „Wielkiej Encyklopedii Prawa” (WEP). Aktualnie trwają prace nad tym dziełem, podpisana została umowa wydawnicza z Fundacją „Ubi societas, ibi ius”, która jest wydawcą WEP. Decyzje związane z wyborem haseł i ich autorów podejmowane są w ramach wyłonionego Kolegium Redakcyjnego tomu WEP. Omawiany tom ma być kolejnym krokiem w encyklopedycznym ujmowaniu zagadnień prawa wyznaniowego przez nasze środowisko, w nawiązaniu do wydanego w 2014 r. „Leksykonu prawa wyznaniowego” Wydawnictwa C.H. Beck. Publikację prawno-wyznaniowego tomu „Wielkiej Encyklopedii Prawa” planuje się najwcześniej w roku 2017.
6.6. Zarząd podjął współpracę z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w zakresie zorganizowania Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyznaniowym. Współorganizatorem konkursu jest także minister właściwy do spraw wyznań religijnych. Konkurs odbędzie się w listopadzie 2016 r. Zarząd pragnie również wrócić do idei organizowania konkursu na najlepsze prace magisterskie z prawa wyznaniowego.
6.7. Polskie Towarzystwo Prawa Wyznaniowego jest nadal członkiem International Consortium for Law and Religion Studies (Międzynarodowe Konsorcjum Studiów o Stosunkach Prawo-Religia) z siedzibą w Mediolanie i na bieżąco opłaca składkę członkowską.
7. Wspólpraca z organami administracji publicznej
Kontynuowana jest dobra i pożyteczna dla Towarzystwa bliska współpraca z urzędem ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.
8. Wizerunek publiczny PTPW
Towarzystwo szczegółowo informuje o swojej działalności poprzez własne czasopismo naukowe „Przegląd Prawa Wyznaniowego”, ukazujące się w cyklu rocznym, oraz poprzez na bieżąco aktualizowaną i zawierającą wiele szczegółowych danych witrynę internetową www.ptpw.pl.
9. Kontrola działań Zarządu
Działalność Zarządu jest przedmiotem kontroli Komisji Rewizyjnej PTPW. Członkowie Komisji są stale zapraszani do udziału w posiedzeniach Zarządu i posiadają łatwy dostęp do całej dokumentacji Towarzystwa.
10. Podziękowanie
Zarząd wyraża wdzięczność członkom Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego za wszelkie zaangażowanie w działalność naszego stowarzyszenia.